Horma Kanyonu Kastamonu Pınarbaşı
İstasyon payları dahil iniş yapılacak yükseklikler.
1.İniş: 9,21 m. İniş derin suya yapılır ve ip açmaya gerek kalmadan suya atlanarakta geçilebilmektedir. Düşük su debisinde buradan atladıktan sonra suya ayağınız değdiği anda ayaklarınızı karnınıza doğru çekiniz. Bu iniş yapıldıktan sonra kanalları geçerek kanyon içi kamp alanına ulaşılır. Yapay istasyon kullanılmaktadır.
2.İniş: 7,55 m. İniş derin suya yapılır ve ip açmaya gerek kalmadan suya atlanarakta geçilebilmektedir. Doğal istasyon kullanılmaktadır.
3.İniş: 9,10 m. İniş derin olmayan suya yapılır. İstasyon bel altı olduğu için boş el kuralına uyulmalıdır çünkü genelde ip altında el sıkışmaları bu inişte yaşanmaktadır. Yapay istasyon kullanılmaktadır.
1.Çıkış: 6.30 m. 4.inişi yapabilmek için 2 kademeli kayaya çıkılmalıdır. Bir sporcu tek başına tırmanış teknikleriyle çıkabilir.
4.İniş: 10 m. İniş derin olmayan su ile beraberinde kaygan ve 45° eğimi olan kayaya yapılır. İniş yapılan bölüm dar ve kısadır, sırtınızı kayaya yaslıyarak küçük adımlarla buradan geçebilirsiniz. Yapay istasyon kullanılmaktadır.
5.İniş: 9,32 m. Derin suya iniş yapılır. Su debisi düşük olduğu zamanlarda su içindeki kaya parçası görülebilmektedir ve üstüne iniş yapılabilir. Yapay istasyon kullanılmaktadır.
6.İniş: 14,60 m. Derin suya iniş yapılır. İnişe başlandıktan sonra 2 m. inilir ve çıkıntı kayanın üzerinden sağ tarafa geçilerek inişe devam edilir. Sağ tarafta ise bir kişinin durabileceği balkon vardır. Bu balkondan suya atlamak mümkündür. Yapay istasyon kullanılmaktadır.
7.İniş: 16,45 m. Su debisi düşük olduğu zamanlarda derin su içine rahatlıkla iniş yapılabilmektedir. Su debisinin yüksek olduğu zamanlarda ise iniş yapılacak yer negatif olan inişin tam altına doğru yapılmalıdır, çünkü iniş yapılan kayanın iki tarafından da su akışı vardır. Yapay istasyon kullanılmaktadır.
8.İniş: 20,20 m. İniş derin suya yapılır ve ip açmaya gerek kalmadan suya atlanarakta geçilebilmektedir. Çiftli şelale olan bölümdür. Şelalenin yanından iniş yapılır. Yapay istasyon kullanılmaktadır.
9.İniş: 17,73 m. İniş derin suya yapılır ve ip açmaya gerek kalmadan suya atlanarakta geçilebilmektedir. Bu bölüm Ilıca Şelalesi’dir. Ilıca Şelalesi’ne gelmeden önce kanyonun sağ tarafından çıkış yapılabilmektedir. Yapay istasyon kullanılmaktadır.
Artçı inişi ve emniyet alan sporcu için ip paylarıda hesaplanarak kanyon geçişinde kullanılacak en kısa ip 20 m. en uzun ip ise 45 m. olmalıdır.
Kanyon, en az 5 iniş yaparakta geçilebilir. Buna göre artçı inişi ve emniyet alan sporcu için ip paylarıda hesaplanarak kanyon geçişinde kullanılacak en kısa ip 23 m. en uzun ip ise 37 m. olmalıdır.
Ölçümler su debisi ve istasyon arasında yapılmıştır.
(13 Eylül 2015 – Pazar)